Een belangrijk onderdeel van het museumeiland is de 'Biesbosch Beleving'. Dit schaalmodel van de Biesbosch met polders, dijken en stromen, maakt de waterhuishoudkundige werking en het belang van dit gebied inzichtelijk. Met een cyclus van 45 minuten verandert de waterstand van 'extreem laag' tot 'extreem hoog' en weer terug naar 'extreem laag'.
De 'Biesbosch Beleving' is een educatiemiddel waar kinderen spelenderwijs kennis kunnen maken met eb en vloed door schuifjes en sluisjes open of dicht te maken. Neem een handdoek mee want er mag gewoon door het water heen worden gelopen of in worden gespeeld. Vanuit de expositieruimte en het naastliggende terras is er zicht op deze waterbeleving. De bezoeker heeft vanuit het museum een mooi uitzicht op de Biesbosch Beleving, zodat de gevolgen van de verschillende waterstanden goed kunnen worden waargenomen.
Met de realisatie van de Biesbosch Beleving is ook een wens van de grondlegger van het museum, de heer Huib den Tuinder, in vervulling gegaan. Hij ijverde immers in 1984 al voor de mogelijkheid om bezoekers getuige te laten zijn van het unieke karakter van zoetwatergetijdengebied de Biesbosch.
Let op: De Biesboschbeleving is gesloten van 1 november tot medio april 2018.